Past District Governors

1937-38 Charles W. Cadwallader*, Lincoln

1938-39 Harry F. Russell*, Hastings

1939-40 Fred L. Haas*, Omaha

1940-41 Dr. Howard Yost*, Grand Island

1941-42 Seymour S. Sidner*, Fremont

1942-43 Frank Hamilton*, McCook

1943-44 Elmer J. Hevelone*, Beatrice

1944-45 W. A. Robbins*, Lincoln

1945-46 Fay Wood*, Seward

1946-47 John G. Moore*, Norfolk

1947-48 J. S. Kroh*, Ogallala

1948-49 Oscar H. Johnson*, Grand Island

1949-50 Frank B. Morrison*, McCook

1950-51 Leon Fine*, Sidney

1951-52 Maynard E. Crosby*, No. Platte

1952-53 Arthur W. Swanson*, Holdrege

1953-54 George B. Hastings*, Grant

1954-55 Albert A. Kjar*, Lexington

1955-56 Ivan D. Evans*, Broken Bow

1956-57 Melvin E. Rasdal*, Ogallala

1957-58 Harold K. Douthit*, Curtis

1958-59 James C. Adams*, No. Platte

1959-60 Clark B. Fuller*, Sidney

1960-61 Dr. Lyle E. Mantor*, Kearney

1961-62 Raymond A. Watson*, Hastings

1962-63 William W. Ellyson*, No. Platte

1963-64 David S. Stevens, Jr., Cozad

1964-65 5. E. Torgeson*, Kimball

1965-66 Ben Hormel*, McCook

1966-67 James C. Chubb*, Grand Island

1967-68 Harold Lundeen*, Minden

1968-69 William Melville, Broken Bow

1969-70 Dr. Hull Cook, Sidney

1970-71 Milan Bish*, Grand Island

1971-72 Donald E. Potts*, Grant

1972-73  Dr. Tom Miller*, No. Platte

1973-74  Ralph E. Misko*, Holdrege

1974-75  Elmer Schrag*, No. Platte

1975-76  Dr. Don Deselms*, Chadron

1976-77  Elmer Hartmann, Sidney

1977-78  W.W. Marshall, Jr.*, Grand Island

1978-79  Dr. James E. Walker, Hastings

1979-80  Dr. Elmer K. Kuntz, McCook

1980-81  Dr. Wm. G. Hasemeyer*, No. Platte

1981-82  Bill Sherwood*, Oxford

1982-83  Eldon Jasa*, Kearney

1983-84  Edwin Loutzenheiser*, Hastings

1984-85  Darrell Peters*, Arnold

1985-86  Neal Baxter*, No. Platte

1986-87  Emmett Jones*, McCook

1987-88  Al Achterberg*, Holdrege

1988-89  “Clifton “Cliff” Lord*, Indianola

1989-90  Ken C. Wehrrnan, Arnold

1990-91  James W. Biehl, Lexington

1991-92  Jack E. “Bud” Rasmussen, Grand Island

1992-93  Nathan L. Eastman*, Kimball

1993-94  Milton W. Rogers, Chappell

1994-95  Jack R. Knicely*, Sidney

1995-96  Bevin Bump*, Chadron

1996-97  Bob Phares, No. Platte

1997-98  Melvin H. Gosda*, Grand Island

1998-99  Karl J. Borden, Kearney Dawn

1999-00  David L. Varmette, Chadron

2000-01  Jerry Draucker*, Ogallala

2001-02  Marcie Schmidt, Minden

2002-03  Diane Finch, Arnold

2003-04  Mark Mendenhall, No. Platte

2004-05  Ken Gnadt*, Grand Island

2005-06  William E. Ballou, Kearney

2006-07  Cloyd Clark* , McCook

2007-08  Robert “Bob” Stetter, Valentine

2008-09  Thomas L. Kraus, Ogallala

2009-10  Dr. James Shreck, No. Platte

2010-11  Dave Snow, St. Paul

2011-12  Ronald L. Bazata, Kearney

2012-13  Dian Edwards, O’Neill

2013-14 Duane Tappe, McCook

2014-15 Koby Rickertson, Gothenburg

2015-16 Don Peterson, Kearney Dawn

2016-17 Tom Mortimer, St. Paul

2017-18 Jerry Milner, Grand Island

2018-19 Dale Schultz, Hastings, Sunrise

2019-20 Scott McLaughlin, Kearney, Dawn

2020-21 Bob Taylor, Alma